Anca Badiu
FAQ †FAQ†† Căutare †Căutare†† Membri †Membri†† Grupuri †Grupuri
Înregistrare††::† Autentificare Mesaje private


Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Du-te la pagina Anterioară  1, 2
 top blog « Subiectul anterior :: Subiectul următor » 
Autor Mesaj
ADI
MesajTrimis: Mie Aug 20, 2008 11:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

fan nr. 1.

Data înscrierii: 06/Aug/2007
Mesaje: 523
Locație: Bucuresti

ai dreptate. multi uita de adevaratul rol al unui blog, acolo unde sa spui ce simti, ce iti doresti, ce ai trait, traiesti in viata, etc.
_________________

I'm ADDICTED to your music!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
luczian
MesajTrimis: Joi Aug 21, 2008 2:33 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

fan.nr1&moderator

Data înscrierii: 02/Feb/2007
Mesaje: 261
Locație: bucuresti

a avea un blog inseamna a scrie ORICE vrei, ORICAND vrei. tocmai asta e farmecul blogging-ului. de fapt, functia personala, de care zici tu, Adi, e una secundara si a aparut mult dupa ce s-a dezvoltat ideea de blog (initial "web blog"). revolutionar este conceptul, intrucat ideea si toate teoriile pe care s-a construit comunicarea in masa tind sa fie oarecum subminate. in ziua de astazi, oricine are acces la Internet poate spune orice si poate fi citit (la randul lui) de catre oricine.

eu, unul, prefer blog-urile unor oameni care stiu sa dezbata un anumit subiect (prin alte modalitati decat prin argumente pur emotive si elogierea unor motive romantico-telenovelistice). si imi place sa citesc si blog-urile unor profesionisti din domeniul comunicarii, care merg tocmai pe principiul opus celui care paraziteaza societatea romaneasca (conform caruia romanul se pricepe la orice si poate sa-si dea cu presupusul despre acelasi orice).
_________________
...still thinking at something brilliant...


Ultima modificare efectuată de către luczian la Joi Aug 21, 2008 11:43 am, modificat de 1 dată în total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ADI
MesajTrimis: Joi Aug 21, 2008 5:01 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

fan nr. 1.

Data înscrierii: 06/Aug/2007
Mesaje: 523
Locație: Bucuresti

da. e adevarat. m-am exprimat limitat si am pus in evidenta mai mult aspectul personal dar desigur ca sunt f. ok si blogurile informative si le citesc cu interes.


eu sunt mai mult decat sentimental si prefer mai mult functia personala. e alegerea fiecaruia ce functie doreste sa dea blogului personal... Smile
_________________

I'm ADDICTED to your music!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
Sylver Cheetah 53
MesajTrimis: Sâm Aug 23, 2008 10:00 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

forumist activ

Data înscrierii: 14/Aug/2008
Mesaje: 117
Locație: Milky Way

luczian a scris:
a avea un blog inseamna a scrie ORICE vrei, ORICAND vrei. tocmai asta e farmecul blogging-ului. de fapt, functia personala, de care zici tu, Adi, e una secundara si a aparut mult dupa ce s-a dezvoltat ideea de blog (initial "web blog"). revolutionar este conceptul, intrucat ideea si toate teoriile pe care s-a construit comunicarea in masa tind sa fie oarecum subminate. in ziua de astazi, oricine are acces la Internet poate spune orice si poate fi citit (la randul lui) de catre oricine.

eu, unul, prefer blog-urile unor oameni care stiu sa dezbata un anumit subiect (prin alte modalitati decat prin argumente pur emotive si elogierea unor motive romantico-telenovelistice). si imi place sa citesc si blog-urile unor profesionisti din domeniul comunicarii, care merg tocmai pe principiul opus celui care paraziteaza societatea romaneasca (conform caruia romanul se pricepe la orice si poate sa-si dea cu presupusul despre acelasi orice).

Uit?-te pu?in la trendul descendent pe care a intrat no?iunea de blog. Wink G?nde?te-te apoi, cum era acum vreo doi ani. ?i asta numai din cauza celor care fac bloguri numai cu clipuri de pe YouTube ?i articole copiate din pres?. Rolling Eyes
?i cerusem ajutorul unui b?iat cu o problem? ce ?inea de programare ?i ca o form? de plat?, m? punea s? copiez articole de pe realitatea.net ?i s? le pun la el pe blog. Laughing Evident, am refuzat politicos. Wink

Discutam pe un alt topic despre un (din p?cate) celebru "blog" de mondenit??i (s?-l denumim generic "monden.tralala") unde erau articole cu Omarion (don't even know who he is Smile ) care s-a tuns sau Britney, care a dat un nou interviu dup? nu ?tiu c?t timp. Ei bine, s? nu-mi spui c? i-au sunat respectii ?i le-au dat raportul? Laughing Astea sunt clar informa?ii preluate ?i atunci... de ce nu a? citi direct din sursa original?? Pentru ce aceste copii jenante care denigreaz? ?ntreaga blogosfer??

?tii unde e problema? ?n ?coala rom?neasc?. Wink Din p?cate, ?coala t?mpe?te. (?i o spun cu toat? considera?ia pentru no?iunea de educare) Copiii sunt obliga?i s? citeasc? pove?ti cretine gen "Senin de August" (a lui Dumitru Radu Popescu), pe care mai apoi trebuie s? le redea cu cuvinte proprii. Ceva comentarii, impresii personale? Da, p?i treb'e dom'le ?i comentarii, da' musai din c?r?ile de comentarii ale altora. Smile Spui o concluzie tras? de tine, nu conteaz? dac? e bun? sau rea, conteaz? dac? e din surse "alese". Laughing

P?i spune-mi ?i mie unde sunt articolele ?n care elevii protesteaz? ?mpotriva sistemului ?colar actual? A fost nevoie s? remarce al?ii c? stau c?te 8 ore la ?coal? ?i ?nva?? pe de rost toate inutilit??ile p?m?ntului? C??i dintre ei n-au bloguri ?i ce fac?! Copiaz? articole cu Britney Spears ?i Andreea B?nic?. Rolling Eyes P?i asta cre?tem, zombies?

Vreau s? v?d atitudine! Critici incisive la adresa tumorilor societ??ii rom?ne?ti. Pe YouTube ?tiu s? intru ?i singur, a?a c? THANKS, BUT NO THANKS! Smile
_________________
www.youplay.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Dee-Dee
MesajTrimis: Sâm Aug 23, 2008 10:07 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)



Data înscrierii: 27/Ian/2008
Mesaje: 35
Locație: Giurgiu

Sunt complet de acord la faza cu scoala, cu zombie si cu aia care pun numai chestii de pe iutub. Adica pot sa puna, ca doar e blogu' lor, dar n-au dreptul sa aiba pretentii de a ajunge in top. Citez: hai cu commu' Laughing
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
luczian
MesajTrimis: Dum Aug 24, 2008 2:07 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

fan.nr1&moderator

Data înscrierii: 02/Feb/2007
Mesaje: 261
Locație: bucuresti

Sylver Cheetah 53, in Family Guy, un personaj are o replica geniala (in momentul in care un alt personaj din scena este nemultumit de un anumit lucru): "if you don't like it, go and complain on the Internet". Smile

am tinut si eu un blog in care ironizam si criticam diferite aspecte ale societatii in care traim. pana intr-un moment, cand m-am plictisit. si in exact aceeasi stare pot ajunge si cititorii cuiva.

daca te uiti peste studii, majoritatea blog-urilor (la nivel mondial) comenteaza evenimente. aici intervine talentul/optiunea fiecarui autor de blog - in ce fel il comenteaza.

cat despre blogosfera de la noi, o sa se curete in urmatorii 2-3 ani. pitzipoancele si oamenii care si-au facut blog doar ca e trendy sa mai aiba o pagina pe net cu poze si ganduri limitate, o sa se plictiseasca pana la urma sa scrie pentru colegii de clasa sau pentru o mana de prieteni. o sa ramana cei care au cu adevarat ceva de spus. si o sa mai fie apoi si altii care o sa-si faca blog doar sa vada cum e, ca dupa aia sa renunte din acelasi motiv.

cat despre scoala romaneasca... sunt total de acord cu voi. copiii ar trebui sa fie formati de la o varsta foarte mica sa se exprime asa cum vor si simt ei. problema e ca cu reforme de sus in jos nu o sa ajungem niciodata la performanta asta. directia de schimbare trebuie sa se inverseze.
_________________
...still thinking at something brilliant...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Dee-Dee
MesajTrimis: Dum Aug 24, 2008 2:31 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)



Data înscrierii: 27/Ian/2008
Mesaje: 35
Locație: Giurgiu

E plin de bloguri. Primii bloggeri mi se pareau aroganti, etc... nici acum nu spun ca n-au ramas asa, dar cel putin nu erau stresanti cu chestii gen: hai cu commu', kre vrea z n afyliem buzz... credeti-ma ca am primit si prostii din astea. Dar cum a zis si Lucian, astept sa se curete. O sa mai dureze, dar se curata intr-un fel sau altul.
In schimb, nu cred ca va disparea totusi o forma de jurnal sau macar un fel de localizare, cum ar fi twitter-ul. Sa nu uitam ca vesnicul haifaiv (precum si site-urile asemanatoare) nu va muri prea curand, ba chiar va inflori. Eu cred ca va exista ceva universal, la care sa apara si id-ul, si homepage-ul, si poze, si jurnal, si muzica, si prieteni, si etc etc...
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Du-te la pagina Anterioară  1, 2 Pagina 2 din 2

Mergi direct la:  



Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


DAJ Glass (1.0.8) template by Dustin Baccetti
Powered by DFMG
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community