Anca Badiu
FAQ †FAQ†† Căutare †Căutare†† Membri †Membri†† Grupuri †Grupuri
Înregistrare††::† Autentificare Mesaje private


Crează un subiect nou  Răspunde la subiect
 tendinte in industria muzicala autohtona « Subiectul anterior :: Subiectul următor » 
industria muzicala autohtona va ajunge la nivelul celei din Occident in:
mai putin de 10 ani
33%
 33%  [ 2 ]
11-20 de ani
33%
 33%  [ 2 ]
21-30 de ani
33%
 33%  [ 2 ]
mai mult de 31 de ani
0%
 0%  [ 0 ]
Voturi totale : 6
Autor Mesaj
luczian
MesajTrimis: Vin Feb 08, 2008 1:18 am    Titlul subiectului: tendinte in industria muzicala autohtona Răspunde cu citat (quote)

fan.nr1&moderator

Data înscrierii: 02/Feb/2007
Mesaje: 261
Locație: bucuresti

daca aruncam un ochi peste ce se intampla la una sau doua mii de kilometri vest de tarisoara noastra, e imposibil sa nu remarcam diferente de ordinul sintagmei "ca de la cer la pamant". ei, discrepantele apar si in industria muzicala. concertele si festivalurile muzicale au o alta amploare, casele de discuri si producatorii vorbesc nu doar despre cifre de cateva zeci (daca nu chiar sute) de ori mai mari decat se vorbeste la noi, iar peste vanzarile materialelor discografice nu apasa plaga pirateriei.

cu toate astea, nu poti sa nu recunosti ca in ultima vreme nu s-au facut progrese notabile si in spatiul romanesc. nu ma refer aici doar la cele de ordin calitativ, vorbesc in general. concertele cu intrare pe baza de plata se inmultesc, artistii de talie internationala care nu poposesc la noi doar in vacanta (ipotetic vorbind) mai au si cate o cantare, iar in structura industriei de profil zici ca se cristalizeaza numeroase pozitii ce le regasim si in exterior, nu fortat-obligat, ci fiindca chiar e nevoie de asa ceva.

dar, o intrebare (de fapt, mai multe) am: cand o sa se ajunga si la noi in ipostaza in care single-urile o sa fie materiale discografice de sine statatoare (adica, un CD diferit de album, daca nu cu vreo 4 remix-uri, cu cel putin 2-3 edit-uri)? cand numarul de vanzari ale CD-urilor o sa fie peste numarul de download-uri de pe retea ori Internet ale echivalentului piratat? e totul doar o problema de ordin financiar sau e doar ceva legat de cultura consumului in domeniu?

sunt curios ce credeti voi despre asta. Smile
_________________
...still thinking at something brilliant...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Sylver Cheetah 53
MesajTrimis: Mie Aug 20, 2008 10:40 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

forumist activ

Data înscrierii: 14/Aug/2008
Mesaje: 117
Locație: Milky Way

Diferen?a s-a mic?orat considerabil ?n ultimii ani. Sunt destule piese autohtone care sun? "ca afar?". Wink

Eu zic c? suntem cu doar vreo 5 ani ?n urm?. Smile (nu c? m-a? omor? prea mult cu R&B-ul care face legea peste hotare Confused)
_________________
www.youplay.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
luczian
MesajTrimis: Joi Aug 21, 2008 2:35 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

fan.nr1&moderator

Data înscrierii: 02/Feb/2007
Mesaje: 261
Locație: bucuresti

...si unde anume face R&B-ul legea?
_________________
...still thinking at something brilliant...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Dee-Dee
MesajTrimis: Joi Aug 21, 2008 11:46 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)



Data înscrierii: 27/Ian/2008
Mesaje: 35
Locație: Giurgiu

luczian a scris:
...si unde anume face R&B-ul legea?

Eu credeam ca la noi. E plin de rihane, beioncele si alte "muzici" fara muzica in ele.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
luczian
MesajTrimis: Joi Aug 21, 2008 11:19 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

fan.nr1&moderator

Data înscrierii: 02/Feb/2007
Mesaje: 261
Locație: bucuresti

or fi prezenti timbaland/beyonce/rihana si altii cu fiecare single in topurile de la noi, dar procentul pieselor din genul asta fata de alte genuri e mult mai mic, deci e impropriu spus ca "r&b-ul face legea". cu atat mai putin afara.
_________________
...still thinking at something brilliant...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Sylver Cheetah 53
MesajTrimis: Sâm Aug 23, 2008 10:04 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

forumist activ

Data înscrierii: 14/Aug/2008
Mesaje: 117
Locație: Milky Way

Care e, dup? p?rerea ta, genul predominant la ora actual?? Smile
_________________
www.youplay.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Dee-Dee
MesajTrimis: Sâm Aug 23, 2008 10:08 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)



Data înscrierii: 27/Ian/2008
Mesaje: 35
Locație: Giurgiu

Sylver Cheetah 53 a scris:
Care e, dup? p?rerea ta, genul predominant la ora actual?? Smile

Asta ma gandeam sa intreb Smile ...so? Very Happy
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ADI
MesajTrimis: Dum Aug 24, 2008 12:13 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

fan nr. 1.

Data înscrierii: 06/Aug/2007
Mesaje: 523
Locație: Bucuresti

Din punctul meu de vedere clubbing, gen Dj Rynno si Sylvia am vazut ca se asculta in disperare. Sunt multe genuri si fiecare are publicul lui dar eu am observat ca acum asta clubbing predomina. Voi ce ziceti?
_________________

I'm ADDICTED to your music!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
luczian
MesajTrimis: Dum Aug 24, 2008 1:56 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

fan.nr1&moderator

Data înscrierii: 02/Feb/2007
Mesaje: 261
Locație: bucuresti

Sylver Cheetah 53 a scris:
Care e, dup? p?rerea ta, genul predominant la ora actual?? Smile

eu cred ca la noi prinde in continuare pop-dance/pop/dance-ul. cu influente house/electro. fa o monitorizare la piesele din top 10 airplay (pe posturile de radio) pe ultimele 3-6 luni; cauta pe last.fm tag-uri dupa artistii si genul cu care sunt asociati si o sa vezi ca toate bat spre astea trei stiluri.

intr-un fel, e trist fiindca doar astea trei genuri sunt promovate pe statiile radio cu audiente mari. situatia utopica ar fi promovarea echitabila a tuturor genurilor. posturi de radio de nisa sau specializate pe anumite genuri care sa dea posibilitatea tuturor artistilor sa se faca auziti. pentru muzica electronica, un prim pas a fost facut de vibe fm si one fm. ramane sa vedem ce se intampla cu celelalte stiluri.

dar, repet, asta e doar parerea mea, care nu se intemeiaza pe o cercetare facuta ca la carte. poate sa fie si r&b-ul, dar vreau sa aud argumente. Razz in fond, asta e farmecul unui forum, sa dezbatem anumite subiecte.
_________________
...still thinking at something brilliant...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Dee-Dee
MesajTrimis: Dum Aug 24, 2008 2:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)



Data înscrierii: 27/Ian/2008
Mesaje: 35
Locație: Giurgiu

Cred ca depinde de ce, unde sau cand ascultam. Eu la TV nu m-am mai uitat demult; in schimb se uita colega mea de camera, si e mereu ceva gen Akon, nici nu ii cunosc pe nume, ca sunt toti la fel. Abia astept sa plece in bucatarie, sa dau repede pe desene Smile
La serviciu sefu' da de obicei pe un radio francez, care are, ce-i drept, o "placinta" impartita intre stiluri aproape egal (zic aproape, fiindca la fiecare sfert de ora da un cantec stresaaant d'al Rihanei, plus supra-difuzatul Mercy, pe care il da mereu tare)
La posturile tv de muzica romanesti si la cele principale de radio (eu le consider principale pe cele gen Kiss, 21...) tot r'n'b si hip-hop dau mai mult. Nu le-am tinut socoteala, dar e o masa aproape uniforma de ritmuri insipide, fara prea mult bass, ca sa nu mai zic si de alte elemente, la care nu ma pricep, dar care stiu ca lipsesc. Asa ca n-as putea da prea multe exemple... cum ziceam, "beioncele" si "repari".
Daca stau bine sa ma gandesc, n-am mai auzit de multa vreme (cam de 5 ani) un cantec (nou) care chiar sa-mi placa. Cel mai recent care mi s-a parut oarecum dragut e ala cu Low low low low low low low low... Very Happy dar care tot despre booty si cam monoton este. Doar atmosfera il face diferit.
Am mai observat o asemanare intre "muzica" asta si manele, dar nu vreau sa extind; cred ca asta n-ar avea rost aici si acum.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ADI
MesajTrimis: Dum Aug 24, 2008 4:24 am    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

fan nr. 1.

Data înscrierii: 06/Aug/2007
Mesaje: 523
Locație: Bucuresti

pana la urma cam din fiecare gen predomina in gustul fiecaruia... pe radio si eu aud mai mult pop-dance, pop, dance, r&b, house, latino. nu e niciun radio cu un singur gen de muzica. se face o diversificare dar totodata predomina o mica parte din genurile mai sus mentionate. eu ascult mult kiss fm, radio 21, si au playlist f diferit, nu mai spun de europa fm cu muzica din '80 pana azi... depinde f mult.

in concluzie... e o mare varietate de genuri si depinde doar si doar de targetu radiourilor in parte si a televiziunilor... asta e un subiect inepuizabil zic eu...
_________________

I'm ADDICTED to your music!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
luczian
MesajTrimis: Dum Aug 24, 2008 8:21 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

fan.nr1&moderator

Data înscrierii: 02/Feb/2007
Mesaje: 261
Locație: bucuresti

Dee-Dee, poate impresia cu R&B-ul e cauzata si de faptul ca nu-ti place genul asta de muzica; din punct de vedere psihologic, e posibil - cu cat un lucru nu-ti place mai mult, cu atat mai usor il sesizezi. Razz dar, poate ai dreptate. cea mai exacta metoda care ar sparge polemica, ar fi o cercetare facuta ca lumea pe numarul de difuzari.

Adi, n-am inteles ce ai vrut sa zici.
_________________
...still thinking at something brilliant...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Dee-Dee
MesajTrimis: Dum Aug 24, 2008 9:24 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)



Data înscrierii: 27/Ian/2008
Mesaje: 35
Locație: Giurgiu

luczian a scris:
Dee-Dee, poate impresia cu R&B-ul e cauzata si de faptul ca nu-ti place genul asta de muzica.

Eu cred ca e invers (nu-mi place pentru ca am fost intoxicata cu el) dar se poate sa ai dreptate Smile
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Sylver Cheetah 53
MesajTrimis: Mie Aug 27, 2008 6:49 pm    Titlul subiectului: Răspunde cu citat (quote)

forumist activ

Data înscrierii: 14/Aug/2008
Mesaje: 117
Locație: Milky Way

La mine e mai plauzibil? prima variant?, ?ntruc?t niciodat? nu mi-a pl?cut genul. Confused
_________________
www.youplay.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou  Răspunde la subiect Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  



Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum


DAJ Glass (1.0.8) template by Dustin Baccetti
Powered by DFMG
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community